Co to są Andrzejki i skąd pochodzą?
Wieczór wróżb i lania wosku sięga aż od czasów pogańskich. Andrzejki znane były jako jędrzejki nie tylko w Polsce, ale też (pod innymi nazwami) w innych krajach Europy. Pojawiły się prawdopodobnie około XII wieku a do Polski przywędrowały dopiero w wieku XVI. Być może ten wyjątkowy wieczór ma związek ze Świętem Zmarłych, również obchodzonym w listopadzie.
Wierzono wtedy, że duchy błądzące po Ziemi pomagają ludziom odkryć karty przyszłości. Według niektórych podań Andrzejki, podobnie jak imię Andrzej pochodzą z Grecji, według innych z Niemiec, gdzie Andrzej to najważniejszy ze świętych.
Pewne jest jednak to, że wieczór andrzejkowy to ostatni wieczór szaleństw przed nastaniem Adwentu. To właśnie wtedy panny chętnie wróżyły sobie kiedy wyjdą za mąż, a piecze nad nimi sprawował św. Andrzej – patron pobożnych panien na wydaniu. To właśnie do niego panny wznosiły swoje modły prosząc o dobrego i bogatego męża.
Mało kto dziś wie, że podobnym odpowiednikiem jak św. Andrzej, ale dla mężczyzn jest św. Katarzyna. To w jej święto przypadające na 24 listopada wróżyć powinni kawalerowie.
Przykładowe zabawy Andrzejkowe
Zacznij od przygotowania wosku do wróżb. Możesz wykorzystać wosk pszczeli, ale jeśli go nie masz, świeczki też będą dobre: pocięte białe świeczki roztop w kąpieli wodnej. Kiedy wosk będzie gotowy, przelewaj go do miski z wodą przez dziurkę od klucza, który trzyma dziecko. Gdy zastygnie, maluch podnosi figurkę z wosku do światła. Wszystkie dzieci oceniają, jaki cień rzuca ona na ścianie. Z jej kształtu wróżymy przyszłość:
Na przykład:
· Anioł - dobra wiadomość.
· But - zabiegany rok.
· Człowiek - poznasz swoją miłość.
· Dom - bezpieczeństwo.
Na początek każde dziecko zaznacza swoją słomkę innym kolorem. Kolejnym krokiem jest wrzucenie ich do miski z wodą. Te słomki, które się połączą, będą oznaczać wieczną przyjaźń osób, do których należą.
Liczba odwiedzin: 649778