Jak co roku 31 maja obchodzony
jest Światowy Dzień bez Tytoniu.
Tegorocznym hasłem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest „ Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”.
Głównymi celami Światowego Dnia bez Tytoniu są:
- podniesienie świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu nielegalnego obrotu tytoniem na zdrowie publiczne, ze względu na zwiększającą się dostępność i niskie ceny produktów z przemytu, zagrożona jest szczególnie młodzież oraz grupy ludzi
o niskich dochodach,
- pokazanie jak polityki zdrowotne dotyczące profilaktyki palenia tytoniu, takie jak wzrost podatków i cen, zastosowanie ostrzeżeń obrazkowych i innych środków, są determinowane przez nielegalny handel wyrobami tytoniowymi,
- podkreślenie jakim źródłem wzbogacania się grup przestępczych jest nielegalny handel tytoniem,
- promowanie ratyfikacji, przestąpienia i korzystania z Protokołu dotyczącego nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi przez wszystkich członków WHO FCTC.
Wyeliminowanie lub ograniczenie nielegalnego handlu będzie powodowało zmniejszenie liczby osób palących papierosy, a co za tym idzie – zmniejszy liczbę zachorowań na choroby odtytoniowe oraz ograniczy liczbę zgonów.
W naszej placówce realizowane były programy profilaktyczne, które poruszały tematykę szkodliwości palenia tytoniu. Były to następujące programy:
- „Czyste powietrze wokół nas” – program realizowany w grupie dzieci 5 – 6 letnich
z Panią mgr Katarzyną Czepiel.
- „Nie pal przy mnie proszę” – program realizowany w klasie III szkoły podstawowej
z Panią mgr Cecylią Widomską.
- „Znajdź właściwe rozwiązanie” – program realizowany w klasach gimnazjalnych przez pedagoga szkolnego Panią mgr Jolantę Płoskonka.
W trakcie obchodów ŚDbT zorganizowano wystawki prac plastycznych oraz przygotowano punkty informacyjne, w których osoby zainteresowane mogły uzyskać więcej informacji na ten temat i zabrać przygotowane ulotki informacyjne.